Zálohový systém sa na Slovensku rozbehol dobre. Ľudia odovzdali už vyše 257 miliónov obalov s písmenom „Z“

Spokojnosť s novým systémom zálohovania PET fliaš a nápojových plechoviek na Slovensku je relatívne vysoká.

 

V prieskume, ktorý spoločnosť TOMRA uskutočnila v marci 2022, uviedlo dokopy až 60,1 % Slovákov, že sú so systémom zálohovania na Slovensku spokojní.

So zálohovaním sa najviac stotožňujú mladí ľudia

 

Zaujímavosťou je, že v skupine spotrebiteľov mladších ako 18 rokov nikto neuviedol, že by bol s novým zálohovým systémom jednoznačne nespokojný. Dobre sa adaptovali aj seniori od 60 rokov vyššie, medzi ktorými bolo spokojných s novým systémom dovedna 63,6 %.

 

Ak spotrebitelia nemajú dostatočné možnosti zapojiť sa do systému zálohovania v obchode, ktorý obvykle navštevujú, alebo ich neuspokojuje komfort, ktorý tam pri zálohovaní majú, môže to byť dôvod, prečo tam prestanú chodiť a uprednostnia iný obchod. Urobilo tak 10 % respondentov a ďalších 5,3 % o tom uvažuje.

 

Zvyšných 84,8 % s tým nemá problém a obchod nezmenili. O niečo odlišnejšia je situácia v mladších skupinách do 18 rokov a medzi 18 a 29, kde neváhalo zmeniť obchod z dôvodu odchodu za lepším prístupom k zálohovaniu až 17,4 respektíve 18,2 % respondentov.


Čo robia Slováci s vrátenými zálohmi?

 

Viac ako tri štvrtiny Slovákov (77,4 %) uplatnia záloh za vrátené PET fľaše a plechovky bezprostredne pri platení za nový nákup. Naopak, každý jedenásty (9,0 %) si pravidelne necháva lístok zo zálohomatu preplatiť v hotovosti, čo však neplatí u mladých ľudí – z nich to robí až 26,1 % v prípade tínedžerov pod 18 rokov a 17,6 % tých z generácie 18 až 29 rokov.

 

Získanie vráteného zálohu za fľaše a plechovky nemá u väčšiny dospelých zákazníkov vplyv na objem ich nákupu. Iba 3,9 % opýtaných uviedlo, že v takom prípade nakúpi viac ako obvykle. Z toho sa vymyká mládež pod 18 rokov, ktorú motivujú bločky zo zálohomatu k väčším nákupom v trikrát vyššej miere (13,0 %).